U suorganizaciji Napretka i HD HSK U Mostaru tvorena izložba hrvatske karikature

Članovi Hrvatskog društva karikaturista (HDK) upriličili su u ponedjeljak navečer izložbu i predstavljanje hrvatske karikature  u  Galeriji kraljice Katarine Kosače, u reprezentativnom izložbenom prostoru Hrvatskog doma ‘Herceg Stjepan Kosača’ u Mostaru.Izloženo je 116 radova četrdesetak autora, članova Hrvatskog društva karikaturista (HDK), a izložba će biti otvorena sve do 28. rujna. ove godine. Suorganizatori izložbe bili su Hrvatski dom Herceg Stjepan Kosača i Hrvatsko kulturno društvo “Napredak”.Izložba je nastavak serije predstavljanja hrvatske karikature i Hrvatskog društva karikaturista izvan Hrvatske. Proteklih godina hrvatska karikatura predstavljena je u Norveškoj, Francuskoj, Turskoj, Austriji i Belgiji. Ova izložba ipak nije tek još jedno gostovanjem u inozemstvu, već isto tako i kulturni događaj koji pridonosi učvršćivanju međusobnih odnosa Hrvata iz BiH i Hrvatske.

Predsjednika HDK-a Davor Trgovčić, kazao je prilikom otvorenja kako je izložba hrvatske karikature započela svoju turneju 2011. godine, a nakon Norveške, Francuske, Turske, Belgije, Austrije, stigla je u Bosnu i Hercegovinu. Glede položaja karikature i karikaturista u današnjoj Hrvatskoj, Trgovčić je kazao kako je ona gotovo izbačena iz medija, a slična situacija je i u zemljama regije.

– Tek su rijetki karikaturisti profesionalci koji rade dnevnu karikaturu, a većina naših članova bavi se karikaturom kao drugim poslom. Mi kao Hrvatsko društvo karikaturista dugo smo razmišljali zašto je to tako i nismo pronašli zadovoljavajući odgovor, pogotovo što su naši članovi dobitnici brojnih međunarodnih priznanja. U svijetu, naime, to nije trend. Karikatura u svijetu je opstala bez obzira na promjene u medijima – istaknuo je Trgovčić. Jedina od rijetkih profesionalnih karikaturista koji živi od tog posla Nikola Plečko, poznat i kao Nik Titanik, rekao je kako je razlog za to jednostavan – vrijeme u kojem živimo.

– Mediji su u situaciji u kakvoj jesu, sve ide na internet i društvene mreže. Sve je više medija na kojima ljudi mogu pratiti humor, ne samo karikaturu koje naravno ima puno na internetu, a u priču su se uključile i fotomontaže koje nemaju veze s karikaturom, ali su odnijele dobar dio publike. S druge strane, cijelo društvo bilježi kvalitativni pad i kultura se općenito ne cijene. Karikatura u toj priči nije iznimka – kazao je Nik Titanik.Govoreći o svom poslu, požalio se kako posljednjih mjeseci proživljava osobnu dramu, nakon što su čelni ljudi dvije najjače hrvatske političke stranke napustili svoje dužnosti.

– Situacija postaje sve teža i teža, ali ima još par uzdanica i par muza koje će mi sigurno dati materijala. Živimo na plodnom području na kojem će sigurno izniknuti nove javne figure – kazao je Nik Titanik.Na izložbi je bio Ratko Maričić, karikaturist ali i bivši dugogodišnji generalni konzul RH u Mostaru.