Varaždin, 25.2.2006.
– Mi koji živimo u Sarajevu, centru susjedne Bosne i Hercegovine i do poèetka rata središtu velike nadbiskupije ne možemo zamisliti ni petinu takve ljepote kakav je ovaj Caritasov dom u Ivancu. Ne govorim to iz zavisti, veæ iz zahvalnosti što uopæe postoje ustanove koje svojim korisnicima mogu pružiti tako lijep i human smještaj – dirnuto je u utorak, 21. veljaèe, na otvaranju svoje izložbe slika u ivaneèkom Caritasovu domu “Sv. Ivan Krstitelj” kazao fra Petar Perica Vidiæ, akademski slikar iz Franjevaèke provincije Bosne Srebrene.
Veæ i te poèetne rijeèi iz kojih je izvirao dubok žal zbog zbog sadašnjeg ljudskog i materijalnog položaja Hrvata u susjednoj državi kao posljedice surovog rata, dojmile su brojne nazoène goste i posjetitelje i uvjerile ih da je ugledan slikar prije svega, skromna, jednostavna i duboko produhovljena liènost èija snažna emocionalna proživljavanja svoj najintenzivniji izraz dobivaju u autorovu likovnu izražaju.
– Cijeli rat proživio sam u Sarajevu. Kao gvardijan samostana Sv. Ante u najtežim sam ratnim trenucima radio na hodniku, u podrumu i drugdje, prenoseæi na platno ljepotu i plemenitost, èvrsto vjerujuæi da nam je Bog podario svo to obilje ljepote želeæi da i mi ljudi participiramo u tajni njegova stvaranja – naglasio je fra Petar Vidiæ.
Na poèetku izložbe koju su zajedno organizirali Caritasov dom i varaždinska Podružnica Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, goste i uzvanike pozdravile su ravnateljica doma Ðurða Jelaš i socijalna radnica Jasminka Latin, a potom je o likovnu izrazu i specifiènosti fra Vidiæeva slikarstva govorila prof. Mirjana Duèakijeviæ.
– Školovanje u Klasiènoj franjevaèkoj gimnaziji u Visokom, studij filozofije i teologije na Franjevaèkom fakultetu u Sarajevu gdje je stekao klasiènu naobrazbu, a potom i školovanje u Sloveniji i Beèu u kojemu je studirao grafiku – sve to odrazilo se u slikarstvu fra Petra Vidiæa. U dosadašnjoj karijeri priredio je više od 50 samostalnih izložbi, a u Ivancu se predstavlja ciklusom slika iz 2005. u tehnici suhog i uljnog pastela. Snažne žive boje i vrlo upeèatljiv kolorit kojim izražava svoj unutarnji doživljaj na tragu su ekspresionistièkog izraza. Ova izložba veliki je kulturni dogaðaj za Ivanec – ocijenila je prof. Duèakijeviæ.
Pozdravljajuæi nazoène i zahvaljujuæi akademskom slikaru Darwinu Butkoviæu na postavu izložbe, nazoènima se obratio i predsjednik varaždinske Podružnice HKD “Napredak” prof. Ivan Bošnjak. Osvræuæi se na djelovanje “Napretka” kao društva koje promièe hrvatsku duhovnost i svijest razvijanjem svih kulturnih vrednota Hrvata, podsjetio je da je iza “Napretka” duga povijest. To društvo, koje, meðu ostalim, pomaže u školovanju uèenika i studenata i promièe akcije od opæa dobra u zdravstvu, kulturi i gospdoarstvu, od 1902. do 1949. školovalo je 10.000 ðaka i studenata, meðu njima i dva nobelovca – Ivu Andriæa i Vladimira Preloga. Stipendist “Napretka” bio je i nekadašnji predsjednik HAZU dr. Ivo Padovan, a i varaždinski slikar Pavle Vojkoviæ. Godine 2002. Gradu Varaždinu donirana su 53 njegova djela, èija je procijenjena vrijednost oko 600.000 kuna.
– Franjevaèka provincija Bosna Srebrena jedina je ustanova koja neprekinuto djeluje na ovim prostorima od srednjega vijeka. Podsjeæam da su franjevci u Bosnu došli 1291. godine i tu su ostali do danas – podsjetio je prof. Bošnjak, te se potom osvrnuo na kulturnu i izdavaèku djelatnost franjevaèke zajednice u Bosni Srebrenoj.
Izložbu je otvorila ravnateljica Doma Ðurða Jelaš. Glazbeni program izveo je prof. Danijel Ljubiæ, koji je na glasoviru izvodio skladbe Rahmanjinova i Prokofjeva.
Izložba fra Petra u Ivancu prodajnog je karaktera, a sav prihod od prodaje slika namijenjen je školovanju siromašne djece.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.