
Klub znanstvenika HKD Napredak – Zagreb tribinom „250 godina hrvatskog šumarstva ili kako su nastale naše šume“ obilježio je dvjestopedeset godina organiziranog šumarstva u Hrvatskoj i sedamdeset godina postojanja Hrvatskog šumarskog instituta.
„Šume su samoobnovljivo, najrasprostranjenije i temeljno prirodno dobro kojim raspolaže Republika Hrvatska i predstavljaju originalni proizvod hrvatskog šumarstva. Republika Hrvatska je u Europsku uniju unijela visoku šumovitost, očuvanost prirodnih šumskih ekosustava te tradiciju prirodne škole uzgajanja šuma. Hrvatske šume su posebne jer su gotovo sve prirodne strukture, nastale prirodnim i prirodi bliskim pomlađivanjem domaćih vrsta drveća“, rekao je u uvodnom dijelu dr. sc. Tomislav Dubravac, voditelj tribine Kluba znanstvenika, te potom predstavio predavača, akademika Igora Anića.
Akademik Igor Anić redoviti je sveučilišni profesor Šumarskog fakulteta u Zagrebu, a od 2012. godine redoviti je član HAZU-a i predsjednik Akademije šumarskih znanosti te član različitih strukovnih asocijacija u Europi i svijetu.
Šumarstvo na hrvatskom tlu postoji 250, a visokoškolska šumarska nastava 117 godina, pa se s pravom može reći kako su današnje šume stvorene znanjem šumarskih stručnjaka i na temelju znanstvenih dosega prirodi bliskog gospodarenja šumskim ekosustavima. Šume i šumarstvo su potencijal razvoja Republike Hrvatske. Ulaganje u šume, šumska zemljišta, šumska dobra i šumarstvo jedan su od ključeva razvitka i kvalitetnog života u Republici Hrvatskoj. Za razliku od brojnih europskih i svjetskih zemalja, šumari u Hrvatskoj kroz protekla su stoljeća uspjeli očuvati prirodni resurs koji danas predstavlja jedno od najvećih prirodnih bogatstava koje posjeduje RH. Rijetko se koja struka s ovih prostora može pohvaliti tradicijom od 250 godina kontinuiranog djelovanja po postulatima koji, kako su vrijedili na početku, vrijede i danas. Zbog toga, na ponos hrvatskom narodu, imamo vrhunske i očuvane šumske ekosustave. Upravo takvim zalaganjem Hrvatska se danas ubraja u najšumovitije zemlje na svijetu sa stalnim povećanjem pokrivenosti šumom i oko 95 % zdravom šumom.
U posljednja dva desetljeća pojavili su se problemi koji ugrožavaju hrvatske šume i šumarstvo. Oni se mogu svrstati u probleme funkcioniranja ekosustava, marginalizacije šumarske struke i problema pravne regulative koja na posredan ili neposredan način ugrožava šumu i šumarstvo. Usprkos problemima, hrvatski šumari s ponosom mogu ustvrditi kako su zapravo oni kovači danas popularne kovanice potrajnog gospodarenja, ili moderno rečeno „održivog“ gospodarenja šumom te korištenja šumske mase isključivo u mjeri koja neće ugroziti opstanak šume.
Tribina je pobudila veliki interes pa je akademik Anić nakon predavanja odgovarao na brojna pitanja iz publike, vezana za očuvanje i korištenje šumskih resursa.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.