U nastavku teksta, donosimo Vam originalni tekst koji je objavila Slobodna Bosna 10.04.2014. godine, a u vezi sa vraćanjem prostora bivše Očne klinike stvarnom vlasniku HKD Napredak.
PIŠE: Maja Radević
Pune tri godine traje „trakavica“ oko vraćanja prostora bivše Očne klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Hrvatskom kulturnom društvu “Napredak“, od kojeg je ta imovina oduzeta u procesu nacionalizacije 1949. godine; i dok je bivši Upravni odbor KCUS-a pokazao dobru volju da se prostor vrati „Napretku“ uz simboličnu zakupninu, aktuelna Uprava poručuje, dobiće ga onaj zakupac koji plati najviše.
IMOVINA ZA JEDNU MARKU
Krajem februara 2011.godine, Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, na svojoj sjednici donio je odluku o vraćanju prostora bivše Očne klinike i novoizgrađene dvije zgrade Hrvatskom kulturnom društvu Napredak kao bivšem vlasniku, uz simboličnu naknadu, zakupninu od jednu marku godišnje. Radi se o prostoru ukupne površine 4.515 kvadratnih metara sa pripadajućom zelenom površinom koji, osim stare zgrade Očne klinike, obuhvata i dva novoizgrađena objekta. U Napretku su na tom prostoru namjeravali napraviti Studentski dom. Do 1949. godine, kada im je imovina, nacionalizacijom oduzeta, na tom mjestu bio je srednjoškolski Napretkov konvikt Kralj Tomislav, u kojem se od 1920. do 1942. školovalo blizu 3.000 pitomaca.
STRANAČKI DOGOVORI(ILI) FINANSIJSKI INTERESI
„Presretni smo“. Teška su vremena, a kada ste na tuđim „infuzijama“, onda se morate radovati svakom „progresu“, izjavio je početkom 2011. nakon odluke UO Kliničkog centra mons. Luka Kesedžić, ekonom Vrhbosanske nadbiskupije.Pune tri godine kasnije, stvari se nisu pomaknule s „mrtve tačke“ i Napredak, još uvijek čeka na povrat svoje imovine. Nakon što je vlast nad Kliničkim centrom Univerziteta umjesto SDA preuzeo SDP, formirana je i nova komisija za primopredaju Napretkovog konvikta. Na sjednici UO KCUS održanoj 28. februara 2012., čiji je predsjednik prof.dr. Mehmed Gribajčević, istaknuto je da je „zadatak Komisije za promopredaju prostora bivše Očne klinike da popiše prostor Očne klinike, kao i sve pokretne stvari koje je zatekla u objektu, te stanje računa vode, struje PTT i ostalog, te na temelju toga načini izvještaj o ovom popisu“. Zadatak Komisije nije da daje ili ne daje saglasnost za ovu primopredaju, već samo da izvrši operativne poslove i zadatke, navodi se u zadatku sa pomenute sjednice, na kojoj je predsjednik UO KCUS-a prof.dr. Gribajčević podsjetio prisutne da je još 2011. donijeta odluka o vraćanju prostora Očne klinike bivšim vlasnicima, uz naknadu od 1 KM godišnje.
Sa ovakvom odlukom, međutim, očigledno se ne slaže sadašnja uprava Kliničkog centra na čelu sa direktorom prof.dr. Damirom Aganovićem. Unatoč brojnim nastojanjima iz Napretka da saznaju zbog čega je proces „stopiran“ od Aganovića su nedavno dobili tek šturi odgovor da je „rad Komisije u toku“.
„Navodna izvršna odluka Upravnog odbora sa sjednice održane 24.02.2011. o predaji objekta Očne klinike Vama u zakupninu od 1 KM godišnje nije donesena na toj ili bilo kojoj sjednici Upravnog odbora, što smo utvrdili na osnovu uvida u zapisnik sa sjednice na koju se pozivate i uvida u cjelokupnu arhivu Upravnog odbora“ navodi direktor KCSU-a prof.dr. Damir Aganović u dopisu koji je uputio HKD-u Napredak 17. marta ove godine. „Istovremeno napominjemo da se nisu stekli svi preduslovi za raspisivanje javnog oglasa i provođenje zakonske procedure izdavanja ovog prostora pod zakuop u skladu sa članom 136. Zakona o zdravstvenoj zaštiti i članom 5. navedenog Pravilnika Federalnog Ministarstva zdravstva“, ističe Aganović.
No, Aganovićeve tvrdnje da odluka o (iz)davanju pomenutog prostora Napretku uz zakupninu od 1 KM nikada nije donesena demantira sam predsjednik Upravnog odbora KCUS-a Mehmed Gribajčević, koji je nedavno izjavio“ Što se tiče Upravnog odbora, sve je završeno, a ostalo je pitanje stranačkog dogovora“.
U međuvremenu, 12. novembra prošle godine Sektor za finansijsko-knjigovodstvene i planske poslove KCSU-a dostavio je Komisiji za zakup poslovnih prostora informaciju u kojoj su, pozivajući se na minimalnu tržišnu cijenu zakupa poslovnog prostora na lokalitetu Općine Centar koja iznosi 12 KM po kvadratnom metru, izračunali da bi zakupnina bez PDV-a, za prostor bivše očne klinike 54.181,92 KM mjesečno, a što bi godišnje sa PDV-om iznosilo ukupno 760.713,84 KM. Tako je zakupnina nekadašnje Napretkove imovine preko noći porasla od simbolične jedne marke godišnje na blizu 761 hiljadu maraka.
„Sve je praktično stalo poslije izbora, kada je došla nova Uprava KCUS-a. Onda je formirana i nova Komisija, počeli su problemi, razni izgovori… Dugo nismo željeli govoriti o svemu ovome javno niti podizati nekakvu „prašinu“ jer smo vjerovali da ćemo sve ljudski riješiti u skladu sa prethodnim dogovorom. Federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović nam je odmah nakon imenovanja nove vlade rekao da vraćanje konvikta Napretku nije upitno, međutim, onda je krenulo „odugovlačenje“, kaže za „SB“ prof.dr. Franjo Topić, predsjednik HKD Napredak.
„Odjednom se pojavio zahtjev za plaćanje zakupnine od 54.000 KM mjesečno. To je van pameti da neko može plaćati toliku zakupninu, pogotovo kada se zna u kakvoj su situaciji kod nas kulturna društva općenito. Sada čujemo da KCUS-u navodno hoće da daju taj prostor na licitaciju“, govori Topić.
Na naš upit zbog čega prostor bivše Očne klinike još uvijek nije vraćen Napretku, iz službe za odnose s javnošću KCUS ponovili su tvrdnju direktora Aganovića da Upravni odbor ove institucije nikada nije donio odluku da se Očna klinika vrati HKD-u Napredak uz naknadu 1 KM godišnje.
„Naime, ovu činjenicu potvrđujemo uvidom u zapisnik UO od 24.2.2011. godine na koju se Vi pozivate. U tom aktu navodi se: “Upravni odbor donio je zaključak kojim izražava dobru volju da dio slobodnog kapaciteta bivše Očne klinike iznajmi na određeni period HKD-u Napredak, u skladu sa pozitivnim propisima nakon dobijanja pozitivnog mišljenja osnivača“, kažu u odgovoru koji smo dobili iz Kliničkog centra.
Podsjećaju i da je KCUS zemljišno knjižni vlasnik ovog objekta još od 1995. godine, pa iako je HKD Napredak neosporno zainteresovan da im se ustupi ovaj prostor koji je, kako kažu, „navodno bio njihovo vlasništvo prije nacionalizacije“, KCUS smatra ovaj zahtjev preuranjenim, jer nije donesen Zakon o restituciji BIH.
U Napretku, međutim, smatraju da je nedonošenje Zakona o restituciji samo izgovor. „Naglašavaju da očigledno ne postoji politička volja da se imovina vrati Napretku, „a vjerovatno je i novac u pitanju“, smatra prof.dr. Franjo Topić.
„Nakon tri godine iznenada su se sjetili da bi trebalo dobiti najamninu od tog prostora. Ne želim ulaziti u politiku, ali moram reći da je bivša vlast, posebno čelnici Stranke za BIH Haris Silajdžić i SDA Sulejman Tihić, imala mnogo više razumijevanja i zdušno su podržavali vraćanje imovine Napretku, s obzirom na sve što je Napredak učinio do sada za Sarajevo i BIH. Ja sam u ratu bio član Upravnog odbora KCUS-a i u tom periodu Napredak je podijelio lijekove u vrijednosti od dva miliona maraka. Pa, ako je itko, svojim čestitim poslanjem, misijom tolerancije, njegovanjem društvenih vrijednosti i međuljdskih odnosa zaslužio u Sarajevu i šire korektan tretman i poštovanja, onda je to HKD Napredak. Naravno da nam nikada ne bi palo na pamet da iseljavamo neku bolnicu kako bismo vratili svoju imovinu, ali nije nam jasno zašto se stvari kompliciraju sada kada je taj prostor prazan“, kaže dr. Topić.
Komentar o cijelom slučaju zatražili smo i od resornog Federalnog ministra Rusmira Mesihovića. Premda je ministar Mesihović ranije načelno podržao odluku bivšeg saziva UO KCUS-a da se prostor vrati Napretku, iz ovog ministarstva navode da je vraćanje nekadašnjeg konvikta HKD Napredak u isključivoj nadležnosti UO KCU Sarajevo, te da je Ministrastvo ispunilo svoje obaveze u tom smislu.
„Federalno ministarstvo zdravstva je u 2012. godini, a što je bila naša obaveza iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti donijelo Pravilnik o bližim uvjetima i postupku davanja u zakup kapaciteta zdravstvenih ustanova, kao i vrsti kapaciteta zdravstvenih ustanova koji se mogu dati u zakup. Po tom smo, upravo na osnovu ovog Pravilnika, a na zahtjev UO KCU Sarajevo, izdali mišljenje da se prostor bivše Očne klinike KCU Sarajevo ima smatrati viškom prostora ove zdravstvene ustanove. Dalja, pak, procedura u pogledu provođenja postupka izdavanja pod zakup viška zdravstvenog prostora, kao i zaključivanje ugovora o zakupu viška zdravstvenog prostora, je u nadležnosti UO KCU Sarajevo, a ne federalnog ministrastva zdravstva“ piše u odgovoru koji smo dobili iz Ministarstva zdravstva FBIH.
TRAŽI SE PONUĐAČ
U Kliničkom centru upravo se pozivaju na odredbe pomenutog Pravilnika iz 2012.godine: “Upravni odbor je u skladu sa ovim zakonskim rješenjima prostor Očne klinike 2013.godine proglasio viškom prostora. Upravni odbor je formirao i Komisiju sa zadatkom da utvrdi bitne elemente ugovora (površina, cijena po metru kvadratnom, i rok trajanja zakupa), radi provođenja procedure u skladu s članom 136. ZZZ FBIH i odredbama Pravilnika Ministrastva zdravstva FBIH. Napominjemo da će KCUS u postupku izbora najpovoljnijeg ponuđača-zakupca, osigurati jednak, pravičan i nediskriminirajući položaj svim ponuđačima“.
Drugim riječima, iluzorno je očekivati da će HKD Napredak dobiti ovaj prostor po zakupnini od 1 KM godišnje, nego će bivša očna klinika, zajedno sa dva novoizgrađena objekta u tom krugu, najvjerovatnije pripasti onome ko ponudi najviši iznos. U pitanju je, dakle, prije svega novac, a ne politika kako to tvrde u Napretku. U međuvremenu, nezvanično saznajemo da u krug bivše klinike KCUS namjerava useliti svoje tehničko-administrativne službe, pa je i to vjerovatno jedan od razloga zbog kojeg se ne žele tako lako odreći ove lokacije. Do primopredaje nekadašnjeg konvikta HKD Napredak će, kako sada stvari stoje, ipak morati sačekati da na snagu stupi Zakon o restituciji, a kada bi se to moglo desiti, niko ne može dati konkretan odgovor.
Josip Nikolić, glavni tajnik „Napretka“
„Donatori nam odustaju od projekta, niko nema strpljenja čekati“
Josip Nikolić, glavni tajnik Napretka, u razgovoru za naš list također ističe da je odugovlačenje s vraćanjem prostora bivše Očne klinike, stvar politike.
„Raniji saziv UO KCUS-a je sve uradio da se ta odluka provede, tako da je problem očigledno u novoj upravi i očigledno je da je taj problem političke prirode“, kaže Nikolić i dodaje: “Posljedica svega je da nam prolazi dragocijeno vrijeme – ovo je već četvrta građevinska sezona koja prolazi. Imali smo namjeru taj prostor pretvoriti u Studentski dom, što je on i bio do 1949. godine. Sada, kako se cijela ova situacija ne rješava već tri godine, i naši donatori počinju odustajati od projekta, jer niko više nema strpljenja čekati-a ko zna koliko će još vremena proći dok se stvar ne riješi“.
Uprava Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, s druge strane, odlučno odbija insinuacije da je vraćanje prostora bivše Očne klinike Napretku pitanje političke volje, a ne važećih zakona.
„Menadžment ove zdravstvene institucije se ograđuje od ovakvih navoda. KCUS posluje i poslovat će u skladu sa zakonskim propisima“ kažu iz službe za odnose sa javnošću ove institucije.
Slobodna Bosna, 10.04.2014.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.