Međunarodni dan spomenika obilježen i na Starom gradu Dubrovniku kod Ilijaša

24. lipnja 2019.
Manifestacija na Starom gradu Dubrovniku kod Ilijaša se održava već petu godinu za redom, a posvećena je Međunarodnom danu spomenika i spomeničkih cjelina.
Organizatori su: Nacionalni komitet ICOMOS-au BiH, Općina Ilijaš, Koordinacijsko vijeće udruga koje se bave istraživanjem, zaštitom i promocijom vrijednih nacionalnih spomenika BiH: Srednjovjekovni grad Dubrovnik  (bosanski) i kneževska nekropola Kopošići te HKD Napredak Podružnica Ilijaš.
Centrala ICMOSA iz Pariza svake godine odredi temu za manifestacije koje su posvećene Međunarodnom danu spomenika i spomeničkih cjelina a ove godine zadata tema je  bila KULTURNI KRAJOLIK, pa su o mogućnostima i  predispozicijama lokaliteta za podvođenje pod UNESCO-ve kriterije za ovu grupu spomeničkih cjelina govorili: načelnik općine Ilijaš g. Akif Fazlić,  ministar u Vladi Kantona Sarajevo g. Damir Filipović, predsjednica  NK ICOMOS u BiH  profesorica na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu gđa Elsa Turkušić-Jurić te g. Perica Mijatović u ime Grupe zavičajnih entuzijasta  koji su glavni nositelji aktivnosti i inicijativa na istraživanju, promociji pa i obnovi i zaštiti ovih izuzetno vrijednih nacionalnih spomenika koji se nalaze na području općine Ilijaš, svega 20-tak kilometara od Sarajeva.
Ova, sada već tradicionalna manifestacija je uvijek prilika da se predstave rezultati istraživanja i dostignuta razina obnove i konzervacije objekata, pa je ove godine upriličen obilazak obnovljene osmerokutne istočne kule grada, čiju obnovu je materijalno pomogao i grad Dubrovnik (RH). U ime gradonačelnika Grada Dubrovnika g. Mate Frankovića i Društva prijatelja dubrovačke starine, pozdrave i dalju podršku u stručno-konsultativnoj sferi a i pomoć u sanaciji urušenih zidova bosanskog Dubrovnika obećao je g. Denis Orlić donedavni predsjednik a sada tajnik DPDS, koji je nazočio skupu.
Na nekropoli stećaka Kopošići koja se u stručnim  krugovima smatra jednim od najljepših spomenika u BiH,  predstavljeni su kompletni nalazi  i rezultati arheološkog istraživanja koje su vodili profesori s katedre za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu dr. Adnan Busuladžić i mr. Edin Bujak. Tada je kao što je već poznato pronađen brokatni plašt sa zlatovezom koji je pripadao knezu Mirku Radojeviću dvorskom knezu kod kralja Tvrtka i a koji je sada izložen u SEF sali Zemaljskog muzeja u Sarajevu zajedno s najvrijednijim eksponatima koje ima ova institucija.
Mladima kojih je bilo u znatnom broju obratio se skulptor Adis Fejzić -Sarajlija koji živi i stvara u Australiji a čija je preokupacija stećak suvremenog umjetničkog izraza. Jedan njegov uradak -stećak postavljen je ispred australskog Parlamenta, a poručio je mladima i na svoj način objasnio da stećci jesu tragovi prošlosti ali i mogući zamajci budućnosti..
Na istom mjestu je upriličena i izložba 15 kraljevskih povelja koje potpisuju velikaši sahranjeni na Kopošićima  koji kako se vjeruje u jednom periodu bili i vlasnici Starobosanskog Dubrovnika.
No, POVELJE ZAHVALNOSTI za značajan i kontinuirani doprinos i podršku na razvoju projekta unapređenja stanja i zaštite ovih spomenika, dodijeljene su pojedincima i institucijama: Vladi Kantona Sarajevo, Gradonačelniku grada Dubrovnika, Općini Ilijaš, predsjedniku DPDS g. Niki Kapetaniću, prof. dr. Vjekoslavi Sanković-Simčić, mons. prof. dr. Franji Topiću predsjedniku HKD Napredak i novinarki Oslobođenja gđi Edini Kamenici.
Kao suorganizatori i organizatori grupnih posjeta ovoj manifestaciji su: Omladinska udruga “Carpe diem”, Udruga žena “SAN”, Odred izviđača “Mladost ” Ilijaš, te biciklistička skupina i više planinarskih udruga iz Ilijaša, Vogošće i Sarajeva, a završne tonove Manifestaciji dala je grupa iz Glazbene škole iz Ilijaša svojim nastupom.
U predivnom, kako neki znaju reći “magičnom” okruženju Kopošića nastavljeno je druženje uz svirku i pjesmu, a svi zadovoljni posjetitelji obećavaju redovne posjete toj još nedovoljno uređenoj turističkoj destinaciji koja će se uskoro pridružiti službenoj turističkoj ponudi grada Sarajeva.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak