NOGOMETNI KLUB SAŠK NAPREDAK- Ili kako je pisana Napretkova sportska povijest

20. travnja 2020.

Tekst pod nazivom NOGOMETNI KLUB SAŠK NAPREDAK- Ili kako je pisana Napretkova sportska povijest autora Nevena Šimića objavljen je u Hrvatskom narodnom godišnjaku br. 66 za 2019. godinu na str. 51-54.

Nogomet. Igra koja je se još u 19. stoljeću rađala po londonskim i šefildskim travnjacima. Uvijek budi sjetne reminiscencije i mnoštvo asocijacija. Na djetinjstvo, na neka davna svjetska prvenstva, na tapkaroše koji ti nude jeftiniju kartu za Derbi… Ako bi se razmetali izlizanim frazama rekli bi da je nogomet najvažnija sporedna stvar na svijetu. Ako izlizanu frazeologiju ostavimo po strani i posegnemo za kretivnijim i suptilnijim objašnjenjima i metaforama, tada bi mogli reći da je nogomet poput života, s lijepim i manje lijepim trenucima. Ne zvuči dovoljno kreativno? Ok, barem smo probali. Ali poanta ovoga teksta nije da se razmećemo kreativnim objašnjenjima niti da unižavamo dobre, stare i popularne nogometne fraze. Poanta je nešto drugo.

Momčad SAŠK-a i HAŠK-a, na igralištu Kovačići, 1938.

Odmah recimo da ovo nije tekst o novcu i glamuru, vjernim pratiteljima suvremenog nogometa. Nije također ni tekst o velikanima koji su trajno obilježili ovu igru, o Peleu i Maradoni, Krojfu i Zidanu, Ronaldu i Messiju. Tih priča ionako je mnogo i nisu više odveć zanimljive. Ovo je samo jedna lokalna nogometna priča. Ali ujedno i priča o jednom kulturnom društvu koje je iznjedrilo nekoliko sportskih organizacija. Među njima je, dobro pretpostavljate, i jedan nogometni klub. SAŠK Napredak njegovo je ime. SAŠK djeluje u okrilju jednog mnogo poznatijeg kulturnog brenda, manje-više svima poznatog. Hrvatsko
kulturno društvo Napredak rečeni je brend, ako je dopušteno o kulturi i kulturnim društvima govoriti u proizvodno-uslužnim kategorijama. Da ne bude zabune, time što kažemo da SAŠK ne postoji izvan Napretka ni u kojem slučaju ne umanjujemo značaj ovog sportskog kolektiva. Jer SAŠK je naprosto sastavni dio Napretka. Jednako kao što je Napredak sastavni dio SAŠK-a. Jedna obitelj.

Momčad NK Napredak, IV. Božićni malonogometni turnir, Sarajevo, 1996. godine

Ako zavirite malo u povijest ovoga kluba puno će vam se interesantnih stvari podastrijeti. Recimo, da je osnovan 1910. godine, godinu dana prije splitskog Hajduka. Da se SAŠK kojim slučajem natjecao u nekadašnjoj prvoj jugoslovenskoj ligi, Hajduk ne bi bio najstariji klub te lige. Kada već spominjemo Split, nogometni su povjesničari i kroničari zabilježili da je SAŠK svoju prvu zvaničnu utakmicu odigrao baš u tom gradu. I to pod imenom ‘Osman’, kako su splitski organizatori nazvali tada još uvijek bezimeni klub iz Sarajeva. Da li je inspiracija za ovo ime bio Gundulić ili neki onodobni orijentalistički stereotip, neka ovdje ostane nedorečeno. Bilo je to vrijeme prije Velikog rata a poslije Aneksije BiH. Turbulentno razdoblje, da opet upotrijebimo jednu pomalo izlizanu frazu. Dostupni izvori kazuju da su Klub utemeljili Frico Plaček, Đuro Novotni i Nedžad Sulejmanović. Sva trojica ujedno su bili i nogometaši. Zvanična klupska boja u to vrijeme bila je zeleno-bijela.

Uspon SAŠK-a započinje 1918. godine kada postaje članom Hrvatsko-Slovenačke lige u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji. Liga je to u kojoj sudjeluju timovi iz Ljubljane, Zagreba, Splita, Osijeka, Subotice. Istodobno je SAŠK sudjelovao i u ligi Grada Sarajeva. U godinama koje slijede pa sve do još jednog velikog rata – onog što ga je desantom na Poljsku pokrenuo austrijski slikar-amater imena Adolf – SAŠK je iznimno uspješan, jedan
od najuspješnijih. Nogometna povijest zabilježila je i da su tih godina u Sarajevo dolazili timovi iz Austrije, Mađarske, Turske… Nešto kao onodobna inačica UEFA-inih takmičenja, samo na amaterskom nivou. Jer nogomet je tada, kao i sport generalno, bio postavljen na amaterskim osnovama. Koga zanima povijest SAŠK-a uvijek može otići u neku malo bolju biblioteku ili knjižnicu. Recimo, u Napretkovu Knjižnicu Mijo Poljak u Sarajevu koja čuva Napretkovu sportsku i ukupnu dragocjenu povijest ovoga društva.

Momčad NK SAŠK Napredak s upravom, na stadionu u Travniku, 23. lipnja 2001., nakon plasmana u Prvu ligu Federacije BiH

SAŠK nije sudjelovao u nogometnim ligama socijalističke Jugoslavije. Rasformiran je kao i većina društava s nacionalnim predznakom. Rad kluba obnovljen je početkom 1995. godine.
Revni kroničari zabilježili su da su nogometne legende Miroslav Ćiro Blažević, Velimir Zajec i Ivica Osim zaslužni što je klub dobio svoje prve dresove, lopte i drugu dragocjenu sportsku opremu te prijelomne 1995. godine. Nakon nekoliko sezona klub se 2001. plasirao u prvu ligu Federacije BiH. Zadnjih godina redovan je sudionik Kantonalne lige Sarajevo.

SAŠK danas ima svoje nogometne pogone. Pored seniora, u Klubu djeluju i mlađe kategorije: juniori, kadeti, pioniri, predpioniri. SAŠK-ova škola nogometa okuplja oko stotinu i pedeset najmlađih polaznika. Također, SAŠK i HKD Napredak svake su godine organizatori malonogometnih uskrsnih i božićnih turnira. Hajduk, Dinamo, Zadar, Željo, Sarajevo, samo su neka od gostujućih imena s ovih turnira.

U sezoni 2017./2018. SAŠK Napredak je osvojio važnu titulu. Napretkovi su se nogometaši praktički prošetali kroz ligu Kantona Sarajevo i postali prvaci. Odlučujuća utakmica za
plasman u viši rang pokazala je da su napretkovi nogometaši nadišli konkurenciju. SAŠK je takmičenje završio bez ijednog poraza, a osobito su dominirali u proljetnom dijelu prvenstva kada su zabilježili sve pobjede. Impresivna gol razlika 60:16 govori dovoljno. Trenutno se SAŠK takmiči u Drugoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine.

NK SAŠK NAPREDAK – Prvak Kantona Sarajevo 2017./18.

U odnosu na sarajevske nogometne brendove, Željezničar i Sarajevo, SAŠK je u nekoj globalnoj percepciji manje prepoznatljiv. Poriv nekog nogometnog zaljubljenika da gleda SAŠK namjesto Želje ili Sarajeva, sličan je porivu nekog stanovnika Barcelone koji namjesto Barce ili Espanyola radije ode pogledati utakmicu trećeligaša po imenu Europa. Dakle, tima koji nosi isto ime kao i kontinent na kojem zemljopisno obitava.
Ljudi se zasite nogometnog mainstreama pa su im utakmice SAŠK-a ili katalonske Europe zanimljivije za gledati.

SAŠK je još uvijek tzv. mali klub i lokalni fenomen. I dobro je da je tako. To mu daje određeni šarm i lokalni šmek. Što ne znači da jednom neće prerasti u nešto više. Čudni su putevi nogometni.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak