
… , koji se veæ tradicionalno održavaju tijekom listopada i studenog. Topiæ je naveo kako se u Središnju Bosnu vratilo preko pedeset posto izbjeglih Hrvata što je prema UNHCR-ovim standardima te u usporedbi s drugim postratnim društvima iznimno dobar rezultat te naveo primjere uspješnog povratka u sredine kao što su Bugojno, Travnik i Jajce, dodavši kako se ne plaši za opstanak Hrvata na prostorima Bosne i Hercegovine. U radu okruglog stola sudjelovali su osobe iz javnog i politièkog života Bosne i Hercegovine te Hrvatske.
Bivši hrvatski èlan Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda Krešimir Zubak tijekom diskusije osvrnuo se na podjele unutar samog hrvatskog korpusa u Bosni i Hercegovini, dodavši da je broj onih koji Bosnu i Hercegovinu doživljavaju kao svoju domovinu u odnosu na prethodne godine veæi.
Govoreæi o stajalištima «misleæih i æuteæih» ljudi iz dijaspore o svekolikim hrvatsko – bosanskim odnosima, dr. Neven Šimac naglasio je potrebu «èišæenja povjesnog pamæenja» kada su u pitanju hrvatska stajališta prema susjednoj zemlji u bližoj prošlosti.
U raspravi je istaknuta meðusobna upuæenost dvaju susjednih država te istaknuta èinjenica da je Bosna i Hercegovina poslije Italije najveæe tržište za hrvatske proizvode, a ne financijski tret za hrvatsku državu.
Povjenièar iz Zagreba dr. Josip Jurèeviæ prozvao je hrvatske politièke elite, kako aktualnu tako i bivše, zbog nekompetentnosti i nedosljednosti u zaštiti hrvatskih nacionalnih interesa uopæe, pa tako i u Bosni i Hercegovini.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.