Održana promocija knjige Gospar – Danonoćja Đele Jusića

27. listopada 2013.

Riječ je o monografiji u kojoj je predstavljeno više od 50 godina stvaralaštva kompozitora Đele Jusića. Krenuvši od dana legendarnih Dubrovačkih trubadura, Malog raspjevanog Dubrovnika preko mnoštva pjesama, koje se doživljavaju kao popularne narodne melodije različitih generacija, i to ne samo u Dubrovniku.

“Ja sam još uvijek dijete, sa srcem kao trokrilni ormar. Imam sunce u rukama, tako stvaram muziku”, kazao je kompozitor uoči promocije.

Na 350 stranica monografske knjige Gojer je obuhvatio više od pedeset godina Jusićeva stvaralaštva, od dana legendarnih Dubrovačkih trubadura, Malog raspjevanog Dubrovnika preko mnoštva Đelovih pjesama, koje se ne samo u Dubrovniku doživljavaju kao popularne narodne melodije različitih generacija, baleta („Dubrovački kantuni“, „Katarina, bosanska kraljica“) do njegovih oratorijskih djela poput „Istina o Gradu slobode“ i „Srebrenički inferno“ i najnovije opere „Andaluzija“.

Autor je posebno istaknuo onaj dio biografije u kojem se Đelo Jusić vezuje za Sarajevo, odnosno za njihovu suradnju. Ona je počela najprije njegovom skladbom „Dubrovački kantuni“. Gradimir Gojer je načinio libreto, a poticaji, koji su stizali iz muzike Đele Jusića jesu, po Gojerovu priznanju, „sjajna melodioznost, mediteranska raspjevanost, ljubavni zov, koji je izbijao iz Jusićeve muzike“. To ga je osmjelilo da se prihvati rada na nečemu u čemu nije imao nikakva iskustva, da napiše libreto za baletnu suitu.

Učinit će to i sa sljedećim svojim libretom, libretom čija će junakinja biti „Katarina, bosanska kraljica“. I na kraju Gojer i Đelo su zajednički radili na oratorijumu „Srebrenički inferno“ koji je nastao oslanjajući se na tekstualni predložak pjesnika Džemaludina Latića i za koji je Gojer rekao kako predstavlja zadužbinsko djelo, ne samo Đele Jusića, nego i muzike u Hrvatskoj i BiH.Mozart je jedan, a puno je Salierija.

Mozarta danas ne razumiju jer caruje primitivizam. Nema Đela Jusića na svakom uglu, jedan je Đelo. Đelo je renesansna osoba koja slučajno živi i stvara u 20. i 21. stoljeću, rekao je Gradimir Gojer, istaknuvši kako su Đelo Jusić i Luciano Capurso posljednji trubaduri ovog doba.

Za dobro raspoloženje prisutnih se pobrinula dubrovačka klapa Kaše izvodeći Jusićeve evergrinske trubadurske melodije. Ova klapa je osvojila prvo mjesto po ocjeni struke i gledatelja na ovogodišnjem 5. Hrvatskom festivalu klapa i mandolina održanom u Opatiji.

Nakladnici knjige su Hrvatsko kulturno društvo Napredak i Bošnjačka zajednica kulture Preporod.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak