Održana tribina „EBOLA – GLOBALNA PRIJETNJA ZDRAVLJU“

10. studenoga 2014.

Na održanoj tribini u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu u organizaciji Kluba znanstvenika HKD Napredak – Zagreb dr. sc. Marijan Erceg, voditelj Epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i jednog od vodećih stručnjaka iz područja epidemiologije upoznao je prisutne o novim znanstvenim saznanjima vezanim za širenje ebole.

Za bolest se zna još od 1976. godine kada su je znanstvenici prvi put otkrili u području nekadašnje države Zair, uz obalu rijeke Ebola, po čemu je bolest dobila i ime. Nastanak bolesti vezuje se uz afričke šišmiše s kojih se najvjerojatnije prenijela na ljude. Riječ je o izrazito smrtonosnom virusu sa smrtnošću između 60 – 90% što prvenstveno ovisi o načinu liječenja, ali i o trenutku otkrivanja simptoma te početka liječenja. Ono što naročito zabrinjava epidemiologe je trajanje inkubacije od 2 do 21 dan i visoki stupanj prenosivosti bolesti koji se prenosi prvenstveno izlučevinama oboljelih ljudi i životinja koji ostaje i nakon smrti, a što u pojedinim afričkim zemljama stvara dodatnu opasnost zbog njihovih vjerskih pogrebnih obreda. Za sada ne postoji registrirani lijek ili cjepivo za ebolu mada su neki lijekovi, koji su još u eksperimentalnoj fazi, dali pozitivne rezultate. Simptomi bolesti u početnoj fazi vrlo su slični nekim uobičajnim bolestima poput sezonske gripe ili različitih viroza što u početku može navesti na krivi trag i otvoriti mogućnost širenju infekcije. Trenutni broj oboljelih po službenim podatcima kreće se oko 10.000 mada se smatra, obzirom na lošu evidenciju u tim zemljama, da je broj oboljelih i do pet puta veći.

Veliki broj zemalja, uključujući i Hrvatsku, savjetuje izbjegavanje putovanja u zahvaćena područj, ukoliko nisu nužna. Takav je savjet prvenstveno temeljen na organizacijskim poteškoćama oko ulaska u zemlju, kretanja unutar zemalja i mogućim  poteškoćama s napuštanjem tih zemalja, a u manjoj mjeri zbog rizika za zdravlje. Taj rizik za zdravlje bi se znatno povisio u slučaju da osoba iz bilo kojeg razloga zatreba medicinsku pomoć ili bude hospitalizirana, jer trenutno u bolnicama zahvaćenih zemalja Afrike postoji rizik od dolaska u kontakt s infektivnim izlučevinama oboljelih od ebole. Što se tiče same Hrvatske ona spada u zamlje s jako malom opasnosti od širenja bolesti. Za sada nije zabilježen oblik širenja bolesti zrakom, a prema tvrdnjama stručnjaka mala je vjerojatnost da do takvog oblika mutacije u ovom slučaju dođe.
Ne tako davno imali smo prijetnju širenja virusa H5N1 ili takozvane „ptičje gripe“,  „svinjska gripa“ je početkom stoljeća poharala veliki dio Europe, a neki se još živo sjećaju epidemije „velikih boginja“ 1972. godine, poznatijom kao „Variola Vera“, koja se pojavila na području bivše Jugoslavije. I u tim situacijama Hrvatska je pokazala visoki stupanj epidemiološke zaštite koja je u stalnoj vezi sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

Tijekom razgovora navedena je i mogućnost širenja bolesti kao novi vid terorizma jer su i takvi slučajevi zabilježeni, a kao primjer navodi se antraks prije nešto više od 10 godina u SAD i nekim zemljama zapadne Europe.

Voditelj tribine bio je dr. sc. Tomislav Dubravac.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak