Održana tribina “Voda – dar i obveza”

29. ožujka 2012.
Svoje izlaganje dr. sc. Tomislav Dubravac zapoèeo je citatom iz knjige Biografija vode, Philipa Balla, kemièara i fizièara, urednika prestižnog znanstvenog èasopisa Nature: „Voda je bila matiènica svijeta i svih njegovih stvorenja… Baš kao što najplemenitije i najnježnije boje nièu iz te crne, prljave zemlje, tako su i razlièita stvorenja iznikla iz te praiskonske tvari koja je u poèetku bila tek bezlièna gadost. Pogledajte samo element vodu u njegovu neizdiferenciranom stanju! A onda shvatite da su iz njega izvedene sve kovine, sve stijene, svi blistavi rubini, sjajni granati, kristali, zlato i srebro, tko bi u svemu tome mogao prepoznati u vodi? Paracelsus, otac medicine (oko 1531.)”.
Svake godine, Svjetski dan voda naglašava specifièan aspekt vode.  Moto Svjetskog dana voda 2012. godine je  „Voda i hrana“. Prema UN-ovim materijalima veæ danas,  milijardu ljudi u svijetu živi u kroniènoj  gladi i vodni resursi su pod pritiskom, te se ne možemo pretvarati da je problem ‘negdje drugdje’.  Borba s rastom stanovništva i osiguravanje pristupa hrani svima, poziv je za niz aktivnosti, u èemu  svi možemo pomoæi. Dr. Dubravac naveo je samo neke od njih:
• trošiti manje vode za proizvodnju hrane;
• smanjiti skandalozne kolièine neiskorištene hrane,  jer se  30% proizvedene hrane  u svijetu    baca kao višak (otpad), a voda koja je iskorištena za ovu proizvodnju je definitivno izgubljena;
• proizvoditi više hrane, bolje kvalitete, s manje vode;
• slijediti zdraviji naèin ishrane.
U drugom dijelu tribine dr. sc. Neven Šimac u svom izlaganju putem prezentacije predstavio je stanje voda u svijetu i u Hrvatskoj. Svoje izlaganje podijelio je na èetiri dijela: uvodni dio (stanje voda u svijetu i Hrvatskoj), I. pravo vode i pravo na vodu, II.  problemima potrošnje i III. troškova vode te politikom vode i upravljanjem vode u svijetu i Hrvatskoj.  Èinjenica da je samo 0,65 % vode u svijetu pripada slatkovodnim resursima (rijeke, jezera i podzemni tokovi) te da 10 država u svijetu posjeduje 60 % upotrebljivih rezervi vode i da godišnje zbog nestašice ili zaraze kao direktnim uzrokom nedostatka vode umire više od 4 milijuna ljudi, alarmantno je upozorenje o stanju voda u svijetu. U pravu vode prikazan je pogled na vodu kroz povijest rimskog i islamskog prava te civilizacijskog dosega ljudskog prava i etike vode. Ekonomsko i socijalno vijeæe UN-a definiralo je pravo na vodu koje se sastoji od dovoljne opskrbe po pristupaènoj cijeni, zdrave i prihvatljive kvalitete za osobnu i kuænu upotrebu te vodu smatra društvenim i kulturnim dobrom u osnovi ne kao ekonomsko dobro, a u uvjetima održivosti da bi se i buduæi naraštaji mogli koristiti njom. Kroz potrošnju vode vidljivo je da najveæi postotak potrošnje i oneèišæenja pripada poljoprivredi (70%), 20% industriji, a samo 10% vode koristi se u kuæanstvima. Najveæi dio troška vode (više od ¾) otpada na odvodnju i preèišæavane vode. Pravilnom politikom vode i upravljanja vodom može se bitno doprinijeti oèuvanju vodnih resursa. Prezentirani su naèini upravljanja vodom u Hrvatskoj i osnovna naèela upravljanja u EU kao strateški dokumenti navedeni su Okvirne smjernice EU 2000/60 za politiku vode i Smjernice EU 2001/42 o utjecaju planova i programa na okoliš. Ispravnim upravljanjem smanjuje se moguænost korupcije tzv. „vodne mafije“ koja je sve izraženija u prostorima gdje se osjeæa nedostatak vode. Kao zakljuèak cijelog izlaganja nameæe se èinjenica da po pitanju vode naša Zemlja stoji loše i da je sve više ljudi  žedno, a od posljedica oneèišæenja, oboljenja i smrt kao direktna posljedica su u sve veæem porastu.
 

HKD NapredakHKD NapredakHKD Napredak

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak