Orguljaški festival Banja Luka 2026. okupio vrhunske umjetnike i brojnu publiku

Glazbena baština

20. svibnja 2026.

Orguljaški festival Banja Luka 2026. uspješno je održan tijekom tri festivalska dana, od 15. do 17. svibnja 2026. godine, kroz četiri koncertna programa upriličena u predivnom ambijentu župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije i katedrale sv. Bonaventure u Banjoj Luci.

Festival je svečano otvoren pred brojnom publikom u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije, potvrdivši kako ova manifestacija zauzima posebno mjesto u kulturnom i duhovnom životu grada. Posjetitelji su imali priliku uživati u vrhunskim izvedbama sakralne i barokne glazbe.

Drugoga festivalskog dana u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure održan je koncert mladih nada, na kojem se predstavilo sedam mladih glazbenika, okruženih impresivnim vitrajima akademskog umjetnika Ive Dulčića, što je cijelom događaju dalo poseban umjetnički i duhovni doživljaj.

Istoga dana u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije održan je i solistički koncert vrhunske i svjetski poznate orguljašice Ljerke Očić, čiji je nastup publika nagradila dugotrajnim pljeskom i velikim oduševljenjem.

Festivalu su nazočili brojni uzvanici i predstavnici crkvenog, političkog i društvenog života: dopredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda dr. Davor Pranjić sa suprugom, generalni konzul Republike Hrvatske u Banjoj Luci Zoran Piličić, banjolučki biskup Željko Majić, rektor banjolučke katedrale vlč. Pero Ivan Grgić, dekan banjolučkog dekanata vlč. Vladislav Žarko Ošap, ravnatelj Caritasa Banjolučke biskupije mons. Miljenko Aničić, mons. Anto Orlovac, vikar samostana Petrićevac fra Tomislav Svetinović te predstavnica Gradske uprave Nevena Blagojević Podrić.

U svom obraćanju dr. Davor Pranjić istaknuo je kako se iz samog programa i organizacije vidi zašto je banjolučka podružnica HKD Napredak jedna od najboljih, naglasivši kvalitetu manifestacija i kontinuitet rada koji povezuje tradiciju, kulturu i duhovnost, te najavio još snažniju institucionalnu potporu.

Predsjednica HKD Napredak Banja Luka zahvalila je publici na dolasku, kao i svim pokroviteljima i podupirateljima festivala, posebno dr. Davoru Pranjiću i Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske kao glavnim pokroviteljima, zatim HKD Napredak Sarajevo, Gradskoj upravi Grada Banja Luka te Sekretarijatu za vjere Vlade Republike Srpske.

U svom obraćanju istaknula je kako je HKD Napredak Banja Luka još jednom bio na visini zadatka, dovodeći vrhunske umjetnike i glazbenike u Banju Luku te potvrđujući svoju dugogodišnju misiju povezivanja ljudi kroz kulturu, umjetnost i duhovnost. Posebno je naglasila važnost pružanja prilike mladim glazbenicima za nastup i usavršavanje, istaknuvši kako su ulaganje u obrazovanje, razvoj mladih talenata i njihova afirmacija jedna od temeljnih misija HKD Napredak od njegova osnutka do danas.

Festival je još jednom potvrdio svoju važnost kao manifestacija koja njeguje sakralnu umjetnost, promiče vrhunsku glazbenu kulturu te doprinosi očuvanju kulturne i duhovne baštine hrvatskog naroda i svih građana Banje Luke.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    73. Hrvatski narodni godišnjak