Susret s novinarima i promocija Godišnjaka

9. veljače 2017.

U Napretkovu domu na Trebeviću 8. veljače upriličen je tradicionalni Napretkov godišnji susret s novinarima te promocija Napretkova 64. „Hrvatskog narodnog godišnjaka”.
Susret s novinarima tradicionalno je okupljanje članova Napretkove Središnje uprave i novinara koji su tijekom godine pratili Napretkov rad te izvještavali o realiziranim programima i dosegnutim rezultatima. Ovogodišnji susret okupio je više od deset novinara iz tiskanih i elektroničkih medija iz Bosne i Hercegovine.
Hrvatsko kulturno društvo Napredak prijem za novinare organizira kao simboličnu gestu zahvale predstavnicima medija za korektno i profesionalno praćenje te kao zalog dobre buduće suradnje.
I ovogodišnji broj „Hrvatskog narodnog godišnjaka” uobičajeno sumira Napretkova aktivnost kroz prethodnu godinu, a u njemu se nalaze i tekstovi velikih književnih imena poput Julijane Matanović i Josipa Mlakića. Uz to, u rubrici „Pogledi” Godišnjak se osvrće i na aktualnu društveno-političku zbilju, pa se tako tekst Josipa Vrička „Kardinal Stepinac, neupitna svetost“ bavi aktualnom polemikom oko kardinalove povijesne uloge. Broj je uredio Franjo Bratić zajedno s članovima redakcije Ivanom Barišić, Josipom Vričkom, Josipom Vajdnerom i Miroslavom Landekom
Godišnjak su predstavili Dževdet Tuzlić, urednik kulture na BHT1, stalni dopisnik Hine iz Sarajeva Ranko Mavrak te glavni i odgovorni urednik Godišnjaka Franjo Bratić.
Predstavljajući Godišnjak, Ranko Mavrak je zaključio “Da nije Napretkovih aktivista i Katoličke crkve u ovoj zemlji se doista ne bi imao tko principijelno zalagati za opstanak i ostanak Hrvata na svakom dijelu njena teritorija, posebice tamo gdje ih je hrvatska politika zaboravila ili svjesno odbacila žrtvujući ih za druge navodno strateške interese.” Mavrak je posebno istaknuo rad 63 Napretkove podružnice i njihove kulturne programe, posebno u onim krajevima gdje su Hrvati svedeni na manjinu, kao elementarni uvjet opstanka.
Dževdet Tuzlić se posebno osvrnuo na književni aspekt Godišnjaka ističući brojna imena, znana i neznana, te zanimljive podatke kojima ga je Godišnjak obogatio. „Ovo izdanje Godišnjaka posveta je pojedincu“, zaključio je Tuzlić. Tuzlić je posebno impresioniran brojem manifestacija koje je Napredak priredio, pa naglašava “Nailazimo na podatak o broju organiziranih manifestacija tokom jedne godine, a koji svjedoči kako je to mnogo više od onoga što urade sva ministarstva kulture i prosvjete u ovoj zemlji. A ima ih sijaset.”
Na kraju svoga izlaganja, Tuzlić je iskazao i pohvalu Napretkovu domu na Trebeviću kao mjestu koje “svjetove spaja i zbližava”.
Hrvatski narodni godišnjak zauzima posebno mjesto u Napretkovoj bogatoj izdavačkoj djelatnosti. Još od davne 1907. godine, kada je izašao prvi broj pod nazivom “Napredak – hrvatski narodni godišnjak za godinu 1907.”, ovo glasilo je svjedok kulturnih, političkih i svih drugih društvenih događaja, ali i cjelokupne aktivnosti HKD Napredak.
Predsjednik HKD Napredak Franjo Topić u svom je obraćanju naglasio kako je Napredak uspio sačuvati kvalitetu i ne spuštati se ispod dosegnute razine. „Nismo se dali ukalupiti i staviti u tor. Nismo za isključivanje, već uključivanje“, istaknuo je profesor Topić.
Godišnjak_Trebević3 Godišnjak_Trebević1 Godišnjak_Trebević2 Godišnjak_Trebević5
Godišnjak_Trebević6

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak