U ivaneèkom Caritasovu domu sv. Ivana Krstitelja otvorena je izložba slika Ljube Laha

23. travnja 2009.

To je, meðu ostalim, govoreæi o stvaralaštvu poznatog sarajevskog umjetnika Ljube Laha, na sveèanosti otvaranja njegove izložbe u prostorijama ivaneèkog Caritasova doma sv. Ivana Krstitelja, u srijedu, 22. travnja, naglasio fra Anto Tomas. Izložbu je u reprezentativnim prostorima doma organizirala varaždinska Podružnica Hrvatskog kulturnog društva Napredak, u povodu obilježavanja visokog jubileja – 60. obljetnice Lahova umjetnièkog stvaralaštva. Taj je dogaðaj prireðen uz velik osobni trud Napretkova predsjednika prof. Ivana Bošnjaka.

U ime domaæina, goste i uzvanike pozdravio je novi ravnatelj Caritasova doma Tomislav Jalšovec te naglasio da je ova likovna izložba pokušaj otvaranja ustanove prema lokalnoj zajednici. Pozdravljajuæi nazoène u ime Gradskog poglavarstva Ivanca, njegova èlanica Jasenka Frišèiæ ocijenila je tu gestu kao dobar poèetak za suradnju, te uputila èestitke organizatorima na èinjenici što i Ivanèani imaju prilike vidjeti slike uglednog umjetnika. Na izložbi je posebno naglašeno da je izložba prodajna, a sav prihod od prodaje bit æe usmjeren u podizanje nove crkve u Žeravcu, u susjednoj BiH. O tome kako se danas živi u toj župi, i kroz kakve su nevolje njeni župljani prošli u teškim ratnim danima, na sveèanosti je dirljivo govorio župnik iz Žeravca fra Ivan Æuriæ.

– Još u srpnju 1992. izbjegli smo u Hrvatsku i tako preživjeli ratne strahote. Od župljana, kojih je nekad bilo više od 4000, danas je u Žeravcu tek nešto više od 90 stanovnika. Župa se nalazi u Republici Srpskoj, a u školama se nastava odvija iskljuèivo po srpskom programu. Iako se Hrvati s time ne mire, malo toga mogu uèiniti. Povratak teèe sporo, vraæaju se uglavnom starije osobe, èija djeca ili unuci financiraju gradnju i obnovu njihovih objekata te ih materijalno podupiru. Jer tamo se ne može naæi posla, niti Hrvati mogu dobiti bilo kakvu pomoæ; ne popravljaju se putovi, mimoilaze nas radovi, struja stiže s godinama zakašnjenja – opisao je uvjete života hrvatskoga življa u Republici Srpskoj fra Ivan Æuriæ.

– Našu crkvu sv. Franje Asiškoga, graðenu od 1960. do 1964. godine, Srbi su nam srušili. Nismo ništa èinili, a niti uèinili, što bi opravdalo njeno rušenje. Na njenu mjestu kanimo sagraditi novu. Bit æe dvaput manja od porušene, površine 400 èetvornih metara, ali uklopit æe se u program našega razvitka i planiranog kulturnog rasta. U nju æemo staviti dio umjetnina što smo ih uspjeli spasiti – jedan Križni put, kompoziciju u ispucanom bakru kipara Grgiæa o sv. Franji i pjesmi njegova brata Sunca te križ na temu uskrsnuæa. Nisu nam dopustili da saèuvamo mozaik velik dimenzija, koji prikazuje sv. Franju Asiškoga kako slavi Božiæ. Taj su mozaik zadržali, jer su trebali željezo – tužno je rekao fra Ivan.

 „Postidjet æe se svi, koji su na Tebe bjesnjeli“

– Rušitelji se ne osjeæaju obveznim da nam pomognu, a mi meðunarodnu zajednicu ne zanimamo. Zato živimo u skladu s porukom „Postidjet æe se svi, koji su na Tebe bjesnjeli“ – poruèio je na kraju fra Ivan Æuriæ te naglasio da su izložbu svojim velikim trudom omoguæili sveæenici franjevci.

Nazoènima se obratio i prof. Ivan Bošnjak, predsjednik varaždinske Podružnice Napretka.

– Napredak je, u suradnji s èlanom Upravnoga odbora Marijem Kramarom iz Ivanca, u ovoj sredini tijekom prošlih petnaestak godina priredio više od trideset izložbi, susreta i književnih promocija. Meðu njima bile su i izložbe Virgila Nevjestiæa i fra Petra Perice Vidiæa, èija su djela u dobrotvorne svrhe rasprodana – naglasio je prof. Bošnjak te potom nazoène kratko upoznao s aktivnostima Napretka na poticanju i razvitku kulturnog i prosvjetnog djelovanja, posebno na stipendiranju i školovanju kadrova. Podsjetio je i na èinjenicu da su oba nobelovca, Ivo Andriæ i Vladimir Prelog, bili Napretkovi stipendisti, kao i, primjerice, akademski slikar i kipar Pavao Vojkoviæ. Najava izložbe u Ivancu bila je objavljena na web stranicama napretka, pa je tako vijest o njoj obišla cijeli svijet. Varaždinska Podružncia Napretka inaèe je jedna od najaktivnijih u Hrvatskoj. Tijekom prošlih petnaestak godina na podruèju svoga djelovanja priredila je velik broj javnih tribina, promovirala je književna, povijesna i znanstvena djela, organizirala je prodajne izložbe poznatih umjetnika za održavanje stipendijskog fonda, inicirala je humanitarni rad i susrete gospodarstvenika.

Izložba u Ivancu ostat æe otvorena do 10. lipnja.

(lj. risek)

Foto: Branko Težak

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak