U Sarajevu održana Meðunarodna konferencija Svjetski ethos za Bosnu i Hercegovinu

19. svibnja 2009.

Profesor Hans Küng aktivno se zalaže za interreligijski dijalog i ekumenizam, vjerujuæi da se mir meðu narodima može istinski ostvariti kada se postigne mir meðu vodeæim svjetskim religijama i govoreæi nam o potrebi socijalne odgovornosti i etike. Nagraðen je od strane mnogih institucija Europe i svijeta. U svojim djelima razmatra ideju svjetskog ethosa. Nastupio je na mnogim skupovima organiziranim diljem svijeta. Jedan je od autora Deklaracije o svjetskoj etici prihvaæene na sjednici Parlamenta svjetskih religija u Chicagu 1993. godine. Godine 1995. osnovao je Zakladu Svjetski ethos (Stiftung Weltethos), èiji je predsjednik. Profesor Küng vjeruje da svjetski ethos jest postojana i prihvatljiva osnova boljega življenja u okolnostima i stvarnosti politike i gospodarstva, te da svjetska etièka mjerila povezuju èovjeèanstvo.

Dana 14. svibnja program Konferencije je održan u hotelu Holiday Inn, gdje je bio podijeljen na dva plenuma, Ethos u politici i Ethos u gospodarstvu. Oba plenuma poèela su predavanjima profesora Künga o svjetskoj etici (Weltethos) u politici i gospodarstvu. U okviru plenuma Ethos u politici u panel raspravi sudjelovali su gosp. Piergiorgio Sciacqua (Movimento Cristiano Lavoratori Rim), prof. dr. Ivo Komšiæ (Filozofski fakultet Sarajevo), prof. dr. Hilmo Neimarlija (Fakultet islamskih nauka Sarajevo) i prof. dr. Ugo Vlaisavljeviæ (Filozofski fakultet Sarajevo). U svom uvodnom izlaganju u ovom plenumu profesor Küng govorio je o novoj nadi za svjetsku politiku i o novoj paradigmi meðunarodnih odnosa u svjetlu težnje za etièkim vrednotama u ovoj sferi ljudskog i društvenog života. Profesor Küng naglasio je da se nalazimo u kriznim vremenima, ali da nam to stanje omoguæava vidjeti i novu orijentaciju, u kojoj su nezaobilazni principi svjetskog ethosa i dijaloga. On je naglasio takoðer potrebu izgradnje trajnog mira, bez politike sile i u skladu sa meðunarodnim pravom i etikom. Nova paradigma profesora Künga ukljuèuje pomirenje, suradnju, kompromis i integraciju. U svom osvrtu na trenutno stanje društva i pojedinca u našoj zemlji, profesor Küng je upozorio na potrebu promjene naèina razmišljanja i promjene u srcima kao i potrebu ostvarenja principa humanosti u svim podruèjima.

U okviru plenuma Ethos u gospodarstvu u panel raspravi sudjelovali su prof. dr. Christian Schwarz-Schilling (SSST School Sarajevo) i mr. Ankica Kolobariæ, viceguverner Centralne banke BiH. U svom uvodnom izlaganju za ovaj plenum profesor Küng je govorio je o odnosu globaliziranog gospodarstva i globalne etike, istièuæi kritiku neokapitalizma i potrebu etièkog vodstva u ovoj oblasti. On je takoðer naglasio da etièke norme ovise od odreðene kulture, ali i da postoje etièki standardi ponašanja i osnovne norme ljudskosti, kojih se treba pridržavati kako bi svijet imao kvalitetniju, humaniju i bolju buduænost.

Dana 15. svibnja Konferencija je nastavljena programom na Fakultetu islamskih nauka i potom na Franjevaèkoj teologiji u Sarajevu. Istoga dana održan je i susret sa profesorom Küngom u Meðureligijskom vijeæu BiH. Na Fakultetu islamskih nauka održana su predavanja u tematskom okviru Kršæansko – muslimanski odnosi. Profesor Küng govorio je o kršæansko – muslimanskom dijalogu danas, osvræuæi se takoðer na svoje iskustvo rada. U ovom programu kao predavaèi sudjelovali su takoðer prof. dr. Franjo Topiæ, prof. dr. Mato Zovkiæ, dr. sc. Nedžad Grabus, doc. dr. Mijo Nikiæ, mr. sc. Marija Šeriæ i mr. sc. Marijo Vukoja. Predavaèi su takoðer kao uporište imali stvarnost i kompleksnost interreligijskih odnosa i dijaloga sa svim svojim aspektima.

Konferencija je završena na Franjevaèkoj teologiji programom pod nazivom Svjetski ethos u Bosni i Hercegovini. Profesor Küng je predstavio svoju Zakladu Svjetski ethos osnovanu u Tübingenu, a prof. dr. Dževad Hodžiæ, prof. dr. Dino Abazoviæ i gosp. Alen Kristiæ su izrazili svoje viðenje važnosti i konkretizacije projekta svjetskog ethosa u Bosni i Hercegovini iz razlièitih perspektiva: muslimanske, opæedruštvene i katolièke. U okviru ovog programa predstavljene su knjige profesora Künga, Svjetski ethos za svjetsku politiku, Svjetski ethos za svjetsko gospodarstvo i Izborena sloboda – Sjeæanja. O knjigama je govorio i sam autor, profesor Hans Küng. Knjige Svjetski ethos za svjetsku politiku i Svjetski ethos za svjetsko gospodarstvo predstavili su takoðer izdavaè, gosp. Josip Baotiæ, te prof. dr. Nerzuk Æurak i prof. dr. Azra Hadžiahmetoviæ. Knjigu Izborena sloboda – Sjeæanja predstavio je književnik gosp. Željko Ivankoviæ. Potreba promišljanja o promjenama za djelotvorni suživot u razlièitosti i bogatstvu kultura ukljuèuje mnoge društvene subjekte. Svojim boravkom u Sarajevu, susretima u okviru Konferencije i predstavljanjem djela, profesor Küng dao je znaèajan poticaj našem razmišljanju o zajednièkoj buduænosti u BiH, utemeljenoj na vrijednostima dijaloga i etièkim vrijednostima.

Ova konferencija kao jedan kulturni projekt u našoj zemlji predstavlja novi poticaj za bolji život i aktivan dijalog u vremenu u kojemu živimo.

Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.

Zadnja publikacija

  • Godišnjak

    72. Hrvatski narodni godišnjak