
Predstavljeno je više knjiga i to: Neki problemi globalne trgovine poljoprivrednim proizvodima na pragu 21. stoljeæa, WTO na milenijskoj prekretnici: Seattle i nakon njega, WTO i EU u procesu globalizacije: odabrane teme i Globalizacija, WTO i EU: izazovi i kontroverze.
Prof. dr. Azra Hadžiahmetoviæ govorila je o trenutnoj situaciju u svjetskoj ekonomiji. „S rastuæom globalizacijom i dinamizmom globalizacije u svjetskoj ekonomiji bilježi se rastuæa odgovornost. Da napomenemo da se kroz WTO pravila može uèestvovati direktno u kreiranju pravila meðunarodne trgovine koja se odnose na sve zemlje bez obzira jesu li u èlanstvu WTO-a.“ Kroz ovaj spektar se nadovezala i na samu èinjenicu da se i sam autor bavio i bavi ovom tematikom u svim svojim knjigama i to kao relevantan struènjak ne samo za naše podruèje veæ za daleko šire. Njegove knjige su tako unikatan primjer bavljenja tematikom koja se kod nas jedva i spominje.
Akademik Boris Tihi više se osvrnuo na poljoprivredu kojom se autor bavio u svim knjigama, a u jednoj ponaosob. „Željko je puno pažnje u svom životu posvetio ovoj temi i sigurno je naš vodeæi agroekonomist. Poljoprivreda je postala globalna industrija i globalni problem i proizvodi najviše globalnih kontroverzi u suvremenom svijetu.“ Posvetivši svoje izlaganje u potpunosti ovoj tematici akademik Tihi je iznio svjetsko stanje poljoprivrede kao i ono u Bosni i Hercegovini te probleme koji se javljaju u tom podruèju.
Sam autor se takoðer osvrnuo na djelovanje WTO-a, svjetske trgovine te posebno pitanja poljoprivrede u svijetu i Bosni i Hercegovini te njihovih odnosa i razlika. „O ovim temama se u Bosni i Hercegovini piše malo. Èini se da na odreðen naèin manje-više spavamo i tek kada nas uhvate silnice svih ovih globalizacijskih procesa kao da se na odreðen naèin prenemo, ali se probudimo kasno i naðemo se zateèenima.“
Nakon završetka izlaganja i sama publika se ukljuèila sa svojim komentarima i opažanjima.
Željko Šuman doktor je ekonomskih znanosti, redoviti profesor i dugogodišnji prorektor za meðunarodnu suradnju Sveuèilišta u Mostaru. Izmeðu ostalog bio je vršitelj dužnosti rektora Sveuèilišta u Mostaru, zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, èlan Ekonomsko-znanstvenog vijeæa pri Vijeæu ministara Bosne i Hercegovine itd. Èlan je Predsjedništva Paneuropske unije Bosne i Hercegovine.
Usavršavao se je na uglednim europskim sveuèilištima i znanstvenim institucijama, izmeðu ostalog u Milanu (Universita' Commerciale Luigi Bocconi), Veneciji (Universita' di Venezia Ca' Foscari) i Zaragozi (International Centre for Advanced Mediterranean Agronomic Studies – ICAMAS).
Osim na Sveuèilištu u Mostaru, dr. Šuman je predavao i još uvijek predaje i na drugim sveuèilištima u zemlji i inozemstvu, izmeðu ostalog u Dubrovniku, Sarajevu i na Sveuèilištu u Bolonji (Alma Mater Studiorum Universita' di Bologna). Sudionik je brojnih meðunarodnih znanstvenih skupova a znanstveni i struèni radovi su mu objavljivani u najznaèajnijim domaæim i stranim èasopisima i zbornicima.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.