Nova knjiga akad. Ivana Supičića “Da ljubav živimo – Od ideologije ljubavi do ljubavi same” bit će predstavljena u utorak 29. studenog 2016. u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu. O knjizi će govoriti: urednik knjige Marijan Steiner, SJ; Ljiljana Matković- Vlašić i autor Ivan Supičić. Moderator je Dan Đaković. Organizatori promocije su Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove u Zagrebu, Kršćanski akademski krug i Napretkov kulturni centar.
IVAN SUPIČIĆ, muzikolog i kulturolog, rođen je 1928. u Zagrebu. Redoviti je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), redoviti član Europske akademije znanosti, umjetnosti i književnosti (Pariz) i vanjski dopisni član Slovenske akademije znanosti i umjetnosti (Ljubljana). Apsolvirao je na Pravnom fakultetu te 1953. diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Od 1960. do 1963. god. istraživač u Centre National de la Recherche Scientifique u Parizu, a 1967.-1968. na Harvardskom sveučilištu (SAD). Godine 1962. obranio je prvi, sveučilišni doktorat na Sorbonni u Parizu, a 1986. državni doktorat na Sveučilištu humanističkih znanosti u Strasbourgu, na kojem je od 1979. do 1994. bio profesor. Od 1964. do umirovljenja djelovao je, s prekidima, kao profesor i na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.
Objavio je više knjiga: La musique expressive (Pariz), Elementi sociologije muzike (izašla u širim verzijama i na francuskom, poljskom, engleskom i kineskom), Estetika europske glazbe (dva izdanja). Izdao je na više jezika oko stotinu članaka, također s područja duhovne, religijske i kulturološke problematike u časopisima Obnovljeni život, Bogoslovska smotra, Nova prisutnost… U Zagrebu je 1970. pokretač i niz godina urednik međunarodnog časopisa za estetiku i sociologiju glazbe IRASM na engleskom, francuskom i njemačkom jeziku. Jedan je od osnivača muzikološke katedre pri Muzičkoj akademiji u Zagrebu te dvaju muzikoloških zavoda. Od 1982. do 1987. bio je predsjednik Međunarodnog muzikološkog društva. God. 1992. pokrenuo je kao glavni urednik prvih triju svezaka veliku peterosveščanu komparativnu povijest Hrvatska i Europa. Kultura, znanost i umjetnost, na hrvatskom, engleskom i francuskom pri HAZU, gdje je bio niz godina član predsjedništva i tajnik VIII. razreda za glazbenu umjetnost i muzikologiju. Jedan je od osnivača a potom predsjednik (sada počasni) Kršćanskog akademskog kruga (Zagreb) i prvi glavni urednik njegova pluridisciplinarnog časopisa Nova prisutnost. Glavno mu je i najopsežnije djelo (726 str.) Za univerzalni humanizam. Prema potpunijoj čovječnosti (Zagreb, KS, 2010).
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže HKD Napredak. Preuzimanje teksta, fotografija i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HKD Napretka-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hkdnapredak.com te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.